Czym sie zajmuje technik mechanik?
Technik mechanik ? tytuł nadawany absolwentom szkół ponadgimnazjalnych o profilu technicznym lub policealnych studiów zawodowych po zdaniu zewnętrznego egzaminu zawodowego. Kierunek ten wybierają osoby o uzdolnieniach matematycznych (ścisłych) gdyż potrzeba tu analitycznego myślenia.
Technik mechanik posiada umiejętności, a zatem potrafi:
posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną , technologiczną i eksploatacyjną
dobierać materiały narzędzia maszyny i urządzenia do realizowania zadań
stosować podstawowe metody obróbki i łączenia materiałów podczas wytwarzania oraz napraw maszyn i urządzeń
mierzyć podstawowe wielkości fizyczne i geometryczne
konstruować proste obiekty mechaniczne
opracować dokumentację podstawowych procesów technologicznych
oceniać stan technicznych obiektów mechanicznych z wykorzystaniem metod i diagnostyki technicznej
sporządzać harmonogramy prac, obliczać ich pracochłonność i koszty
przestrzegać i wdrażać normy dotyczące zapewniana jakości produkcji wyrobów i świadczenia usług
stosować przepisy prawa dotyczące wykonanych zadań zawodowych
przestrzegać przepisów ochrony przeciwpożarowej BHP oraz ochrony środowiska podczas wykonywania zadań zawodowych
udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Technik_mechanik
Warto wiedzieć
Paliwem spalanym w silniku iskrowym musi być paliwo intensywnie parujące w układzie zasilania silnika w paliwo lub w cylindrze silnika. Paliwo to może występować w formie płynnej lub gazowej. Do stosowanych paliw należą m.in:
benzyna
benzyna bezołowiowa
etylina
LPG - gaz płynny
CNG - sprężony gaz ziemny
metanol
alkohol etylowy (jako samodzielne paliwo lub jako dodatek do benzyn)
Stosunek paliwa do powietrza w mieszance powinien być utrzymany w odpowiednim dla danego silnika przedziale. Zbyt mała ilość powietrza sprawia, że mieszanka staje się zbyt bogata - sprawność silnika maleje, spalanie jest niezupełne, wzrasta stężenie tlenku węgla w spalinach1. Zbyt duży stosunek powietrza do paliwa powoduje zubożenie mieszanki, co skutkuje rozciągnięciem spalania w czasie do suwu rozprężania1.
Silnik może być zasilany w paliwo poprzez: gaźnik, wtrysk paliwa (bezpośredni lub pośredni; jedno- lub wielopunktowy) oraz mieszalnik gazu1. Paliwo przed dotarciem do komory spalania musi zostać rozpylone w powietrzu1.
Silnik iskrowy może być zbudowany w układzie silnika dwusuwowego, jak i w układzie czterosuwowym, istnieje jeszcze tzw. silnik Wankla z obrotowym tłokiem (rotorem), jest jednak bardzo rzadko stosowany. Odmiana czterosuwowa w wielu krajach nazywana jest silnikiem Otto.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_iskrowym
Jak naprawić auto nie wydając fortuny?
W wielu przypadkach serwisowanie samochodów przeprowadzone przez prawdziwego specjalistę z zakresu elektroniki czy mechaniki samochodowej jest niezbędne. Wielu ludzi woli jednak wykonać naprawę na własny koszt, korzystając z powszechnie dostępnej wiedzy w tym zakresie. W tym przypadku korzystnym rozwiązaniem może okazać się zakup używanych części samochodowych. Co prawda, części samochodowe, które były już używane mogą być nieco zniszczone, jednak zwykle są one kilkakrotnie tańsze niż nowe elementy wyposażenia. Nic więc dziwnego, że motoryzacyjny rynek wtórny kwitnie, a wymiana pomiędzy właścicielami części samochodowych może być coraz sprawniejsza na przykład dzięki Internetowi.