Naprawiamy samochód - podstawowe informacje

. Bardzo często powstają tam warsztaty samochodowe z prawdziwego zdarzenia. Motoryzacja dla wielu osób jest bowiem prawdziwą pasją, a części samochodowe są im tak znane jak przedmioty codziennego użytku. Jeśli jednak brak nam wied

Naprawiamy samochód - podstawowe informacje

Motoryzacja - pasja czy ciężka praca?

Coraz częściej właściciele aut postanawiają przeprowadzić serwisowanie swojego samochodu własnoręcznie, najczęściej w przydomowym garażu. Bardzo często powstają tam warsztaty samochodowe z prawdziwego zdarzenia. Motoryzacja dla wielu osób jest bowiem prawdziwą pasją, a części samochodowe są im tak znane jak przedmioty codziennego użytku. Jeśli jednak brak nam wiedzy w tym zakresie, warto sięgnąć po specjalistyczne poradniki, które są ogólnodostępne w postaci książek. Często też wiele informacji w tej dziedzinie możemy znaleźć w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę na przykład model naszego samochodu. To wszystko sprawia, że serwisowanie samochodów staje się coraz prostsze i coraz więcej osób decyduje się na taką naprawę we własnym garażu.


Tłok w cylindrze - jak działa?

Tłok silnika szczególny rodzaj tłoka połączony przegubowo (sworzniem) z korbowodem, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki. Większość tłoków silników spalinowych wykonuje się ze stopów aluminium z krzemem.

Tłok spełnia wiele zadań:

uszczelnia cylinder (za pomocą pierścieni),
przekazuje siłę nacisku gazów na dalsze części mechanizmu korbowego ? do wału korbowego,
prowadzi górną część korbowodu.

W procesie produkcji przeprowadza się selekcję tłoków pod względem wymiarów i masy. Pierwsza pozwala wybrać tłok o optymalnym luzie między tłokiem a cylindrem przy ograniczonej ilości braków podczas produkcji. Druga, selekcja tłoka w zależności od masy ułatwia wyrównoważenie układu korbowo-tłokowego. Tłok funkcjonalnie dzieli się na: denko, piastę tłoka, część pierścieniową, część nośną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82ok_(silnik_spalinowy)


Wikipedia o benzynie

Benzyna (łac. benzoe ? nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) ? mieszanina ciekłych węglowodorów, jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.

Z chemicznego punktu widzenia, głównymi składnikami benzyn są węglowodory alifatyczne o liczbie atomów węgla od 5 do 12. Występują również śladowe ilości węglowodorów nienasyconych oraz aromatycznych.

Benzyna dostarcza energii silnikowi poprzez spalanie się, czyli reakcję chemiczną z tlenem pochodzącym z atmosfery. Ze względu na to, że benzyna jest w silnikach spalana w bardzo krótkich cyklach, proces ten musi przebiegać maksymalnie szybko i równomiernie w całej objętości cylindrów silnika. Osiąga się to poprzez mieszanie benzyny z powietrzem przed dostarczeniem jej do cylindrów, tworząc tzw. mieszaninę paliwowo-powietrzną, czyli zawiesinę (mgłę) bardzo drobnych kropelek benzyny w powietrzu. Bardzo istotny wpływ na przebieg tego spalania ma też skład chemiczny benzyny. Głównymi parametrami określającymi właściwości benzyny jako paliwa jest liczba oktanowa oraz wartość opałowa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzyna