maszyny cnc

Skąd frezarka wie co ma frezować?

Mogłoby się zdawać, że komputery w dzisiejszych czasach są na tyle mądre, że po prostu "wrzucamy" model do maszyny CNC i za jakiś czas jest on gotowy, wyfrezowany w pożądanym materiale.
Otóż nie do końca. Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie.
Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje.
Format który podrzucamy frezarce jest zapisany w taki sposób że frezarka wie jak ma posuwać się jej głowica by go wykonać. Ponadto, musimy ustawić odpowiedni program frezowania - to my wiemy jaki materiał będzie frezowany, obrabiarka dopiero od nas się tego dowie i dzięki temu nie będzie zdzierać zbyt dużych warstw ze zbyt twardego materiału. Jest z tym trochę zachodu to fakt, ale i tak robota idzie szybciej, niż na obrabiarkach ręcznych...

Co nam dają obrabiarki CNC?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia.

Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej.

Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie.

Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.

Frez obrabiarki

maszyny cnc Częścią która dostaje największe przysłowiowe "baty" w trakcie pracy maszyny, jest frez.
Końcówka z ostrzami która skrawa materiał, wydobywając tym samym pożądany model z bezkształtnej początkowo bryły. Stosuje się różne frezy zależnie od materiału, ale również od typu obróbki.

Czasami można się posłużyć frezem o prostszym kształcie, jeśli wymagana jest obróbka w jednej płaszczyźnie.

Niekiedy potrzebny jest bardziej specjalistyczny frez, który z kolei nie nadaje się do niczego innego.

Na koniec, oczywiście, zostają nam też frezy które służą do ogólnej obróbki i są w stanie frezować pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb. Należy również wspomnieć, że do tego wszystkiego dochodzi szeroka gama ostrzy w jakie wyposażone są wspomniane frezy - Ogólnie rzecz biorąc, mimo prostej nazwy, jest to bardzo specjalistyczne narzędzie..

Widok do druku:

maszyny cnc