O pracach geodezyjnych
Pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych obejmują:
pomiary i opracowania wyników tych pomiarów w zakresie astronomii geodezyjnej i obserwacji sztucznych satelitów Ziemi,
zakładanie sieci, pomiary i opracowanie wyników tych pomiarów w zakresie grawimetrii geodezyjnej i pola magnetycznego Ziemi,
zakładanie sieci, pomiar, wyrównanie podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych,
prowadzenie geodezyjnego systemu informatycznego w zakresie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,
utrzymanie w aktualności osnów geodezyjnych, grawimetrycznych 1 magnetycznych poprzez przeglądy, konserwacje i odtwarzanie punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna
Geodezja, ciężki kawałek chleba
Z pewnością nie jest to zawód dla leniwych, ponieważ praca geodety to nie tylko praca za biurkiem. Konieczna jest również praca terenowa i pomiary i nie ważne czy pogoda dopisuje czy też nie. To zresztą dyskwalifikuje osoby, które mają problemy zdrowotne np. z plecami.
Poza powyższymi przeciwwskazaniami są jeszcze inne kwestie, które mogą być istotne. Przed wszystkim geodezja to przedmiot ścisły, z dużą ilością matematyki i obliczeń na poziomie matematyki wyższej. Co również stanowi pewną barierę dla umysłów czysto humanistycznych. Generalnie zawód geodety o ile dobrze płatny i stabilny, wymaga jednak pewnego zestawu cech, aby się w nim skutecznie odnaleźć.
Geodeta. Praca w terenie i w biurze
Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.
W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.