Czy warto używać ekologicznych środków czystości?

ii.Eko mycie naczyń i szybPraktycznie każdą powierzchnię w domu można wyczyścić bez użycia chemii domowej. Dla przykładu naczynia, nawet te tłuste, można umyć jedynie przy pomocy ciepłej wody oraz gąbki. Okna świetnie się umyją je

Czy warto używać ekologicznych środków czystości? Ekologiczne sprzątanie i to fajny i wracający trend, a nawet moda. Stosowanie chemikaliów w mieszkaniu, zwłaszcza przy najmłodszych jest niebezpieczne. O środkach bez chemii.

Eko mycie naczyń i szyb

Praktycznie każdą powierzchnię w domu można wyczyścić bez użycia chemii domowej. Dla przykładu naczynia, nawet te tłuste, można umyć jedynie przy pomocy ciepłej wody oraz gąbki. Okna świetnie się umyją jeżeli pomieszamy w proporcji 1:2 ocet z wodą z odrobiną soku z cytryny. Warto też używać ten płyn do kafelek w łazience, ponieważ świetnie usuwa kamień i zabija zarazki.

Te sposoby to jedynie kilka przykładów na ekologiczne sprzątanie. Co więcej takie sprzątanie jest też dużo tańsze, a jeżeli mamy małe dzieci to ochronimy je przed drażniącymi substancjami, które wchodzą w skład popularnych środków czystości.


Co to są detergenty?

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty


Chemikalia domowe

Nadmiar chemii szkodzi ? o tym chyba wie każdy, jednak mało kto tak naprawdę coś z tym robi. Nadmiar używania fosforanów ułatwia rozprzestrzenianie się glona w wodzie, substancje zapachowe powodują podrażnienia skóry.

Przy używaniu współczesnej chemii domowej należy zachować środki ostrożności: gumowe rękawice to absolutna podstawa. Należy też pamiętać, aby każdą powierzchnię mytą chemikaliami dokładnie spłukać lub wytrzeć szmatką z wodą, aby nie pozostawić środka czyszczącego na powierzchni. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy posiadaniu małych dzieci.