Co musisz wiedzieć o szpitalach i klinikach

eli wypadek nie zagraża naszemu życiu, potrafi być bardzo długi. Mówimy tutaj o okresach od 3 miesięcy do nawet paru lat- w niektórych regionach Polski. Dlatego właśnie powstały kliniki i przychodnie oferujące wykonanie takiego ba

Co musisz wiedzieć o szpitalach i klinikach

Tomografia i czas oczekiwania

Niestety czasem zdarza się, że ulegniemy poważnemu wypadkowi i zostanie nam zlecone wykonanie badania TK. Niestety termin oczekiwania na takie badanie, jeżeli wypadek nie zagraża naszemu życiu, potrafi być bardzo długi. Mówimy tutaj o okresach od 3 miesięcy do nawet paru lat- w niektórych regionach Polski. Dlatego właśnie powstały kliniki i przychodnie oferujące wykonanie takiego badania prywatnie, na koszt pacjenta. Niestety ceny takiego badania również nie należą do najniższych, ponieważ jest to cena oscylująca od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od badanego obszaru.


Wypisywanie skierowań na badania tomograficzne wykonywane w przychodniach

W przychodniach wykonywane są podstawowe badania tomograficzne. Wypisywaniem skierowań na tego rodzaju badania zajmują się lekarze przyjmujący w poszczególnych przychodniach. Koszty związane z wykonaniem konkretnego badania tomograficznego mogą zostać pokryte ze składek zdrowotnych lub ze środków prywatnych, w zależności od charakteru wykonywanego badania.

Natomiast godziny pracy tomografu komputerowego zazwyczaj pokrywają się z godzinami otwarcia konkretnych przychodni. Może się jedynie zdarzyć, że przychodnie otwarte w soboty nie będą już obsługiwały tomografu. Wydaje się jednak, że korzystanie z tomografu komputerowego w przychodni jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób sprawnych, które pomimo choroby są zapracowane.


O Pantomografii

Nazywana również ortopantomografią i radiografią obrotową. Nazwa pochodzi od złożenia słów panoramic i tomography. Odmiana tomografii używana głównie w dentystyce. Została stworzona przez Yrjö Veli Paatero w 1947 roku. W powszechnym użyciu od 1982 roku. Pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zakrzywionej powierzchni, np. uzębienia. Zasadę działania przedstawia Rysunek 2. Pacjent usadowiony jest na stołku i pozostaje w bezruchu przez czas trwania badania. Lampa rentgenowska i kontener z kliszą, nieprzezroczysty dla promieni X, obraca się synchronicznie wokół pewnego punktu. Film jest naświetlany wyłącznie przez wąską szczelinę w kontenerze. Film przesuwa się przez kontener, dzięki czemu w trakcie obrotu poszczególne partie szczęki są rzutowane na kolejne odcinki filmu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_rentgenowska